Kdy a kde vznikl?
Geocaching vznikl v USA dne 2. května 2000, tedy ještě ten samý den, kdy byla odstraněna umělá odchylka přidávaná do signálu GPS. Tímto činem se výrazně zlepšila přesnost navigačního signálu pro běžné uživatele - z původních desítek až stovek na pouhých několik metrů.
První keška
3. května 2000, den poté, co publikoval poznámku o možné celosvětové hře, založil Dave Ulmer historicky první kešku. Nesla název Stash #1 a nacházela se na souřadnicích N 45 17.460 W122 24.800. Dnes tam již originální keš není, nicméně na stejné místo Groundspeak umístil plaketu, takže jestli někdy budete mít cestu do Oregonu, můžete si zkusit odlovit to, co bývávala úplně první keška na světě.
A jak tato keš vypadala? Dave použil plastový kýbl, který následně zakopal do země a do kterého dal spoustu předmětů k výměně. Konkrétně to byla kniha od R. Perota, kazeťák, videokazeta George of the Jungle, čtyři dolary, 2x CD ROM Delorme, prak, Delorme Topo USA Software a konzerva fazolí, ze které se stal Travel Bug a která se stala nejznámější, nejfotografovanější a nejzcestovalejší konzervou fazolí na světě.
Stash Game
Věděli jste, že Geocaching nebýval vždy Geocachingem?
Tento název a podobu si získal až měsíc po jeho zrození na návrh Matta Stuma.
Předtím se však naše oblíbená hra nazývala Stash Game a geocache, neboli kešky, nesly název Stash.
Česko
První, a dokonce i dodnes zachovaná, keš v Česku byla založena dne 1. 6. 2001 trojicí Američanů (Kenneth, McKena a Ethan). Nazývá se Tex-Czech a je umístěna v přírodní rezervaci u Štamberku. Původně byla tvořena jen igelitovou taškou, která byla až po několika letech vyměněna za pevnou krabici.
Její popis si musíte nejdříve vyluštit, ale vzhledem k tomu, že je k šifře přiložen i dešifrovací klíč, tak je to opravdu snadné.